In dit onderdeel van de Toolkit Verkiezingen staat informatie over de registratie van partijnamen (aanduidingen) en de kandidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen op 18 maart 2026. Bij de gemeenteraadsverkiezingen treedt de gemeente op als CSB. Op deze pagina staan de taken en benodigde instructies voor registratie en kandidaatstelling van politieke partijen.
Voorbereiding registraties partijnamen
Landelijke partijen staan in het register van de Kiesraad. Provinciale partijen staan in het register van het CSB voor de Provinciale Statenverkiezing. De CSB's voor de Tweede Kamer- en de Provinciale Statenverkiezing maken uiterlijk 24 december de door hen geregistreerde aanduidingen van politieke partijen en de namen van de gemachtigden en hun plaatsvervangers openbaar.
Als een partij landelijk of provinciaal is geregistreerd, kunnen lokale afdelingen van die partij meedoen onder precies dezelfde naam. Ze hoeven zich niet zelf te laten registreren bij de gemeente. Dit heet doorwerking.
Heeft een politieke groepering nog geen aanduiding geregistreerd? Dan kan bij het CSB een registratieverzoek worden ingediend. Het is ook mogelijk om zonder aanduiding mee te doen aan de verkiezing. Er is dan sprake van een blanco lijst.
Let op: mogelijk moet je nog partijnamen schrappen naar aanleiding van de gemeenteraadsverkiezing 2022 (GR22), indien dit nog niet is gedaan. Dit doe je wanneer een partij bij GR22 geen geldige kandidatenlijst heeft ingeleverd. Geschrapte partijen moeten opnieuw een registratieverzoek indienen. Ook als een partij is opgeheven moet je de aanduiding schrappen.
Kan je het register niet terugvinden? Stel dit opnieuw op aan de hand van de oude besluiten.
Controleer of je huidige benoeming van CSB leden voldoet aan de eisen, en benoem wanneer nodig nieuwe leden en plaatsvervangende leden. (De meeste gemeenten hebben de CSB-leden opnieuw benoemd per 1 januari 2023 en hoeven nu geen actie te ondernemen.)
Let op: leden van het CSB zijn andere personen dan de leden van het GSB.
Bekijk Organisatie stemming en telling voor informatie over het benoemen en de taken van het GSB.
Art. E 19 en E 20; art. E 21 van de Kieswet
- Op welk rekeningnummer moet de waarborgsom betaald worden?
- Wie verstrekt het betalingsbewijs?
- Hoe word jij geïnformeerd dat de waarborgsom betaald is?
- Bekijk Model G 1-3 (Betalingsbewijs van de waarborgsom bij registratie)
Veel gestelde vragen samenvoeging GROENLINKS en Partij van de Arbeid (PvdA)
Een samenvoeging van aanduidingen houdt in dat 2 of meer partijen gezamenlijk één kandidatenlijst inleveren met daarboven de samenvoeging van hun partijnamen of de afkortingen daarvan. Deze samengevoegde aanduiding komt ook op het stembiljet te staan.
Alleen partijnamen die geregistreerd zijn, kunnen worden samengevoegd
GROENLINKS en Partij van de Arbeid (PvdA) kunnen een gezamenlijke lijst inleveren op de dag van kandidaatstelling, 2 februari 2026. Boven de kandidatenlijst zetten ze de samenvoeging van hun partijnamen.
Zij hebben daarvoor een machtiging nodig van de besturen van de politieke partijen. Hiertoe moet model H 3-2 worden ingevuld door de landelijke gemachtigden van beide partijen in het geval dat gebruik wordt gemaakt van doorwerking van de landelijke aanduidingen GROENLINKS en Partij van de Arbeid (PvdA).
De gemachtigden voor de landelijke aanduidingen worden op 24 december 2025 in de Staatscourant gepubliceerd door de Kiesraad.
Nee. GROENLINKS en Partij van de Arbeid (PvdA) zijn landelijke partijen met een registratie voor de Tweede Kamerverkiezing. Deze registraties hebben doorwerking naar de gemeenteraadsverkiezingen. Registreren voor de gemeenteraadsverkiezingen is dus niet nodig.
De landelijke partij moet wel toestemming geven voor het plaatsen van de aanduiding boven een kandidatenlijst. Hiertoe moet model H 3-1 worden ingevuld door de landelijke gemachtigde.
Als er sprake is van samenvoeging van aanduidingen moet model H 3-2 worden ingevuld door de landelijke gemachtigden.
Het aantal stemmen dat de partijen bij de vorige verkiezing hebben behaald, bepaalt de volgorde. De partij die het grootste aantal stemmen heeft behaald, krijgt nummer 1, enzovoort.
Het lijstnummer van de gezamenlijke lijst van GROENLINKS/Partij van de Arbeid (PvdA) wordt berekend door het aantal stemmen op GROENLINKS en Partij van de Arbeid (PvdA) bij de gemeenteraadsverkiezingen in 2022 bij elkaar op te tellen. Dit mag alleen als beide partijen minstens één zetel hebben gehaald bij de laatstgehouden verkiezing. Als slechts één van de partijen een zetel heeft gehaald, tellen alleen die stemmen voor de bepaling van het lijstnummer.
Als minstens één van de partijen bij de gemeenteraadsverkiezingen in 2022 minstens één zetel heeft behaald, hoeft dat niet.
Als GROENLINKS en Partij van de Arbeid (PvdA) beide bij de gemeenteraadsverkiezingen in 2022 geen zetels hebben behaald, moet dat wel. De samenvoeging wordt dan behandeld als een nieuwe partij.
Registraties
Registratieverzoeken die na 22 december binnenkomen worden niet opgenomen in voor de gemeenteraadsverkiezing van maart 2026.
Art. G 3, eerste lid, van de Kieswet
- Bekijk Instructie registratie politieke partijen voor gemeenten, voor voorbeeldbesluiten, afwegingen en een voorbeeld publicatie voor in het Gemeenteblad.
Neem bij vragen contact op met het Informatiepunt Verkiezingen
Art. G 5, eerste lid onder a, van de Kieswet
De CSB's voor de Tweede Kamer- en de Provinciale Statenverkiezing maken uiterlijk 24 december de door hen geregistreerde aanduidingen van politieke partijen en de namen van de gemachtigden en hun plaatsvervangers openbaar.
Art. G 1, achtste lid, en artikel G 2, achtste lid, van de Kieswet
- Bekijk Register Tweede Kamerverkiezingen
- Bekijk de provinciale registers (check alleen het register waar jouw gemeente onder valt):
Art. G 4, tweede en derde lid, van de Kieswet
Beeld: Richard van Elferen Mediatheek Rijksoverheid
Mocht je als CSB een beroep ontvangen, neem dan contact op met het Informatiepunt Verkiezingen voor ondersteuning.
Art. G 5, eerste lid, onder b, van de Kieswet
Geschrapte partijen kunnen opnieuw een registratieverzoek indienen. Ook als een partij is opgeheven moet het CSB de aanduiding schrappen.
Interne organisatie kandidaatstelling inrichten
November 2025 - januari 2026
Beeld: © Kiesraad
Om het inleveren van kandidatenlijsten overzichtelijk te maken, kun je mappen gebruiken. Daarin kunnen partijen de documenten die ze moeten inleveren op volgorde leggen. De Kiesraad levert de inhoud voor de mappen aan bij de gemeente . Als de gemeente mappen gebruikt krijgt een politieke partij die mee wil doen aan de verkiezing het volgende van de gemeente:
- Een handleiding voor politieke partijen met zetel in de gemeenteraad met uitleg over het proces en hoe de documenten aangeleverd moeten worden, of
- Een handleiding voor politieke partijen zonder zetel in de gemeenteraad met uitleg over het proces en hoe de documenten aangeleverd moeten worden.
- Een inlevermap voor het geordend inleveren van de benodigde documenten, er is een inlevermap voor partijen met zetel in de gemeenteraad en een inlevermap voor partijen zonder zetel in de gemeenteraad.
Gemeenten hebben bericht ontvangen over de materialen die de Kiesraad aanlevert. In deze video zie je hoe je de materialen gebruikt.
Bekijk Instructie kandidaatstelling voor gemeenten
Bekijk video instructie materialen kandidaatstelling
Om politieke partijen goed voor te bereiden op de dag van kandidaatstelling is het handig om alle geregistreerde politieke partijen een informatiebrief te sturen. Je kunt dit alvast eind november doen. Wordt er daarna nog een nieuwe partij geregistreerd? Stuur de brief dan ook naar die partij.
Gemeenten ontvangen van de Kiesraad een aantal materialen voor de kandidaatstelling, om het proces gestructureerd te laten verlopen.
De gemeente ontvangt:
- Een instructieboekje voor de gemeente over het proces van kandidaatstelling
- Een handleiding voor politieke partijen met zetel in de gemeenteraad
- Een handleiding voor politieke partijen zonder zetel in de gemeenteraad
- Dozen voor verzegeling van documenten bij de voorinlevering
- Een rol bedrukt tape voor verzegeling van documenten bij de voorinlevering
- Inhoud voor inlevermap voor politieke partijen met zetel in de gemeenteraad: tabbladen, voorblad, checklist, usb-hoesje
- Inhoud voor inlevermap voor politieke partijen zonder zetel in de gemeenteraad: tabbladen, voorblad, checklist, usb-hoesje
Deze materialen worden eind november, begin december bezorgd bij de gemeenten. Gemeenten zijn hierover geïnformeerd door de Kiesraad. Informatie over hoe je deze materialen kunt gebruiken staat in het instructieboekje voor gemeenten, en zie je in deze video.
Bekijk Instructie kandidaatstelling voor gemeenten
Bekijk video instructie materialen kandidaatstelling
De contactpersoon is vóór de dag van kandidaatstelling het vaste aanspreekpunt voor de partij. Deze kent het verkiezingsproces en kan de meeste vragen beantwoorden. Half december 2025 neemt de contactpersoon contact op met de partij.
Taken contactpersoon:
- Uitleg geven over het proces van kandidaatstelling en ondersteuning bieden in de aanloop daarnaartoe.
- De handleiding en de inlevermappen overhandigen.
- Afspraken maken over de voorinlevering (eventueel zonder ondersteuningsverklaringen).
Op basis van het rooster voor de voorinlevering en de dag van kandidaatstelling kun je de personele inzet plannen voor het controleren van de documenten. Wijs daarbij ook een verzuimcoördinator aan. Deze coördinator heeft (juridische) kennis van het verkiezingsproces en bereidt de besluiten van het CSB over verzuimen (afwijkingen in de modellen of ontbrekende documenten) voor.
- Stel ontvangstteams samen van 2 (of 3) personen met altijd minimaal 1 collega die bekend is met het proces van kandidaatstelling. Voor de terugkoppeling is het handig als 1 collega ook deel uitmaakt van het controleteam dat de controle voor deze partij uitvoert.
- Reken voor de ontvangst van de documenten ongeveer 30 minuten per partij. Tijdens dit half uur doe je een globale check en controleer je de BRP en het identiteitsbewijs van de lijstinleveraar. Ook kijk je na of de hashcode en data op de prints overeenkomen met die op de bestanden op de USB-stick.
- De verdere controle duurt meestal maximaal 3 uur, afhankelijk van het aantal kandidaten en van de partij: nieuwe partijen leveren meer stukken aan dan partijen die al in de raad zitten. Na afloop bespreek je de bevindingen in een terugkoppeling van ongeveer een half uur.
Wanneer een politieke partij bij de voorinlevering en op de dag van kandidaatstelling documenten inlevert, moeten deze gecontroleerd worden. Gebruik hiervoor controleformulieren om het overzicht te behouden. Bekijk de formulieren alvast en geef instructies aan degenen die de controles uitvoeren. De Kiesraad stelt controleformulieren beschikbaar. In het webinar op 8 januari geeft de Kiesraad uitleg over het gebruik van de formulieren. Alle gemeenten hebben een uitnodiging voor dit webinar ontvangen.
Een ondersteuningsverklaring is een schriftelijke verklaring (model H 4) die een kiezer aflegt bij de gemeente. Met deze verklaring laat de kiezer zien dat deze de deelname van een partij aan de gemeenteraadsverkiezing ondersteunt. Ondersteuningsverklaringen hoeven alleen te worden ingediend door partijen zonder zetel in de gemeenteraad.
Ondersteuningsverklaringen kunnen van maandag 19 januari t/m maandag 2 februari afgelegd worden bij de gemeente. Op woensdag 4 en donderdag 5 februari kunnen kiezers ook een ondersteuningsverklaring afleggen, voor partijen die niet voldoende of ongeldige verklaringen hebben ingeleverd op de dag van kandidaatstelling.
Zorg ervoor dat de medewerkers goed zijn geïnformeerd en er voldoende capaciteit is.
- Partijen bij de vorige gemeenteraadsverkiezing minstens 1 zetel hebben behaald;
- Partijen die meedoen met een gezamenlijke lijst (samenvoeging van aanduidingen), waarbij tenminste 1 van de partijen bij de vorige gemeenteraadsverkiezing minstens 1 zetel heeft behaald;
- Partijfusie waarbij een nieuwe partij ontstaat en alle partijen minstens 1 zetel hebben behaald bij de vorige gemeenteraadsverkiezing;
- Partijfusie van partijen die bij de vorige gemeenteraadsverkiezing met een gezamenlijke lijst hebben deelgenomen en toen minstens één zetel hebben behaald.
Zorg dat je weet hoe dit in jouw gemeente georganiseerd is:
- Op welk rekeningnummer moet de waarborgsom betaald worden?
- Wie verstrekt het betalingsbewijs (model H 12)?
- Hoe word jij geïnformeerd dat de waarborgsom betaald is?
In de besloten zitting van het CSB op 3 februari 2026, om 16.00 uur, onderzoekt het CSB de ingeleverde lijsten met de bijbehorende documenten. Het CSB stelt in deze zitting de verzuimen vast, bijvoorbeeld als er documenten ontbreken of niet goed zijn ingevuld is dit een verzuim. Vervolgens stelt het CSB de politieke partijen per brief op de hoogte. Deze brief moet dinsdagavond aangetekend overhandigd worden aan de politieke partij.
Deze verzuimbrieven worden met de Ondersteunende Software Verkiezingen (OSV2020-KS) gemaakt. Bedenk op tijd op welke manier je deze brieven aan de lijstinleveraars overhandigt: laat je de brieven op dinsdagavond 3 februari ophalen of bezorg je deze met een koerier?
Woensdag 4 en donderdag 5 februari 2026 tussen 9.00-17.00 uur kan de lijstinleveraar of de aangewezen vervanger de verzuimen die in de brief van het CSB vermeld staan bij het CSB herstellen. Dit gebeurt bij voorkeur op afspraak. Richt hier tijdig een proces voor in. Denk daarbij aan een rooster voor de afspraken, een werkinstructie, een beschikbare ruimte, collega’s die de verzuimhersteller(s) kunnen ontvangen en zorg ervoor dat de benodigde informatie en formulieren voor de betreffende collega’s beschikbaar zijn. Regel ook dat er controleurs zijn om nieuw ingeleverde documenten te controleren.
Nodig op tijd de CSB leden uit en regel een ruimte voor de niet-openbare en openbare zitting van het CSB. Bij de openbare zitting moet ruimte zijn voor publiek.
Voorbereiding kandidaatstelling
Ondersteunende Software Verkiezingen (OSV2020-KS) kan je vanaf 5 januari 2026 downloaden en installeren. Je kunt er verschillende taken voor de kandidaatstelling mee doen, zoals het inlezen van de USB-stick en het invoeren van verzuimen.
Je kunt tegelijkertijd alvast publiceren wanneer de zittingen van het CSB zijn, dit moet uitelijk 3 februari.
Art. H 1, tweede lid, van de Kieswet
In de praktijk maken bijna alle politieke partijen gebruik van de software OSV2020-PP. Daarin zijn de formulieren beschikbaar en kunnen ze digitaal ingevuld worden. Deze formulieren (de modellen) moeten ook op papier beschikbaar zijn als een burger daarom vraagt.
Art. H 1, van het Kiesbesluit
- Model H 1 (Kandidatenlijst)
- Model H 3-1 (Machtiging om aanduiding boven kandidatenlijst te plaatsen)
- Model H 3-2 (Machtiging om samengevoegde aanduiding boven kandidatenlijst te plaatsen)
- Model H 4 (Ondersteuningsverklaring)
- Model H 9 (Instemmingsverklaring)
- Model H 12 (Betalingsbewijs waarborgsom bij kandidaatstelling)
Art. H 3, eerste lid, van het Kiesbesluit.
Art. H 4, derde lid, van de Kieswet
Men mag de kandidatenlijsten (H 1) inzien, niet de bijbehorende instemmingsverklaringen, kopieën van ID-bewijzen enz. Ook mag men de ondersteuningsverklaringen inzien. Het is niet toegestaan foto’s van documenten te maken of te filmen. Er mogen wel handmatig aantekeningen van persoonsgegevens worden gemaakt, maar alleen van namen van kandidaten, geen geboortedata of woonplaatsen. Zorg dat er altijd tenminste één persoon bij de inzage aanwezig is om te zorgen dat inzage conform afspraken verloopt.
Mogelijk heb je dit al gedaan gelijk met de publicatie van de datum en plaats van de kandidaatstelling.
Art. I 2 en art. P 3 van het Kiesbesluit
Beeld: Dirk Hol Mediatheek Rijksoverheid
- Bekijk gebruik ondersteunende software
- Bekijk instructies en controleformulieren kandidaatstelling en voorinlevering
- Bekijk faciliteitenregeling, Bijlage 3 Instructieboekje voor de gemeente over het proces van kandidaatstelling
- Bekijk instructieboekje voor de gemeente over het proces van kandidaatstelling
- Bekijk Wijze van vermelding van kandidaten op kandidatenlijst
Kandidaatstelling
Controleer de binnengebrachte stukken zo snel mogelijk aan de hand van de controleformulieren.
Art. F 1, eerste lid, van de Kieswet
- Bekijk gebruik ondersteunende software
- Bekijk instructies en controleformulieren kandidaatstelling en voorinlevering
- Bekijk faciliteitenregeling, Bijlage 3 Instructieboekje voor de gemeente over het proces van kandidaatstelling
- Bekijk instructieboekje voor de gemeente over het proces van kandidaatstelling
- Bekijk de voorbeeldbrief aan politieke partij na inlevering kandidatenlijst
- Bekijk Wijze van vermelding van kandidaten op kandidatenlijst
Art. I 1, eerste lid, en I 18, van de Kieswet
Art. I 2, eerste lid, van de Kieswet
Art. I 3, van de Kieswet
Art. I 18, eerste lid, van de Kieswet; art. I 1 van het Kiesbesluit
In deze periode kunnen ook extra ondersteuningsverklaringen worden afgelegd als dit nodig is.
Art. I 2, tweede en derde lid, van de Kieswet
- Beslissing geldigheid kandidatenlijsten
- Handhaving kandidaten
- Handhaving geplaatste aanduiding
- Nummeren lijsten
Art. I 4, I 12, en I 18, van de Kieswet
Art. I 18, eerste lid, van de Kieswet; Art. I 1 van het Kiesbesluit
Art. I 7, eerste lid, van de Kieswet
Art. I 7, derde lid, van de Kieswet
Art. I 17, van de Kieswet
Art. I 19 van de Kieswet
Waarborgsommen voor registratie van partijnamen worden terugbetaald wanneer de partij een geldige kandidatenlijst heeft ingeleverd. Deze waarborgsom mag al worden terugbetaald na de onherroepelijke vaststelling van de kandidatenlijsten. Uit praktische overwegingen kun je ervoor kiezen alle waarborgsommen tegelijkertijd terug te betalen, na het vaststellen van de uitslag.
Kandidaatstelling:
De waarborgsom voor kandidaatstelling wordt na de vaststelling van de uitslag terugbetaald als er geen geldige kandidatenlijst is ingeleverd of als het aantal uitgebrachte stemmen op de lijst tenminste 75% van de kiesdeler is.
Modellen registratie en kandidaatstelling
Registratie aanduiding:
- Model G 1-1 (Verzoek tot registratie van een aanduiding)
- Model G 1-2 (Openbare kennisgeving geregistreerde aanduidingen van politieke partijen)
- Model G 1-3 (Betalingsbewijs van de waarborgsom bij registratie)
Modellen kandidaatstelling
- Model H 1 (Kandidatenlijst)
- Model H 3-1 (Machtiging om aanduiding boven kandidatenlijst te plaatsen)
- Model H 3-2 (Machtiging om samengevoegde aanduiding boven kandidatenlijst te plaatsen)
- Model H 4 (Ondersteuningsverklaring)
- Model H 9 (Instemmingsverklaring)
- Model H 12 (Betalingsbewijs waarborgsom bij kandidaatstelling)
- Model I 1 (Proces-verbaal van het onderzoek naar de kandidatenlijsten)
- Model I 4 (Proces-verbaal over geldigheid en nummering kandidatenlijsten)
